Emekliye ek zam mı yapılacak? İşte zam için kritik tarih

Emekliye yapılan maaş ve ikramiye zammı büyük hayal kırıklığına neden oldu. Milyonlarca emekli, yüksek enflasyonun altında ezilirken 31 Mart Yerel Seçimleri öncesi iktidar tarafından maaşlara ek zam yapılacağı beklentisi de oluştu. Seçim anketlerine dikkat çeken Kısa Dalga yazarı Mehmet Çetingüleç, emekli maaşlarına ilişkin bir kritik tarihi paylaştı.

SGK ve Bağ-Kur emeklisinin maaş zammı memur emeklisinin zammıyla eşitlendi. Böylece tüm emeklilerin maaşlarına yüzde 49,25 oranında zam yapıldı. Ayrıca AKP’li Cumhurbaşkanı Erdoğan, bayram ikramiyelerinin de yüzde 50 artışla 3 bin liraya yükseltildiği duyurdu.

ZAMLAR EMEKLİYİ HAYAL KIRIKLIĞINA UĞRATTI

Açıklanan zamlar yüksek enflasyonun altında ezilirken emekliler hayal kırıklığına uğradı.

Yapılan hesaplamalara göre, bayram ikramiyelerinin 2018’deki seviyesini koruması için 10 bin 609 TL olması gerektiği ortaya çıktı.

ZAM İÇİN KRİTİK TARİH 17 MART

31 Mart Yerel Seçimleri öncesi ise emekliye ek zam iddiaları yine gündeme gelmeye başlandı.

Kısa Dalga yazarı Mehmet Çetingüleç, 31 Mart yerel seçimlerden önce iktidarın zam kozunu kullanması için son tarihin 17 Mart olduğuna dikkat çekti.

Yerel seçimler öncesi son maaşların 17 Mart tarihinde ödeneceğini belirten Çetingüleç’e göre, Erdoğan’ın son açıklaması emekliye seyyanen zam seçeneğini ortadan kaldırdı.

Emekliye 2018’den bu yana yılda iki kez verilen bayram ikramiyesinin TBMM’den 3 bin lira olarak geçtiğini anımsatan emekli maaşlarının kaderinin anketlere bağlı olduğu yorumunda bulundu.

Çetingüleç, yazısında şu ifadelere yer verdi:
“Geriye ek zam seçeneği kalıyor. Bakalım onu nasıl yapacaklar veya yapacaklar mı? Devleti yönetenler de açıkça itiraf etti ki, 10 bin liralık emekli maaşı yeterli değil. Önce Cumhurbaşkanı, sonra koalisyon ortağı Devlet Bahçeli emeklilerin zor durumda olduğunu kabul etti. İki açıklama arasında fark var:

Cumhurbaşkanı “daha fazla çalışıp daha çok gelir elde ettikten sonra emeklilere hak ettiği kazancı vereceklerini” söylüyor ve “sabır’ istiyor.

Anlamı şu: Şimdi zam yok. Para kazandıktan sonra size dağıtacağız.

Devlet Bey’in açıklamasına gelince… “Emeklilerimizin çağrıları haksız değildir. Gerekli iyileştirmeler cömertçe yapılacaktır…”

Devlet Bey’i yakından tanıyanlar “Bir bildiği vardır” diyor.

Ama…

Bu “cömert” zam ne zaman yapılacak? Sorusunun yanıtı yok.

Seçimden önce mi, sonra mı? Emeklinin öfkesi gizli anketlere yansımış durumda. İktidar emeklilerden aldığı oyların eridiğini görüyor. Buna karşı ne yapacağı 14 gün içerisinde – 17 Mart’a kadar- belli olacak.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x